Raport voluntariat 2021

Raport de activitate al Biroului pentru Voluntariat
ianuarie 2021 – ianuarie 2022

În anul 2021, în cadrul programului „Voluntar la UBB” al Biroului pentru Voluntariat, au fost încheiate 394 de contracte de voluntariat, cu 13% mai puține față de anul 2020. Principalele cauze ale acestei micșorări considerăm că sunt atât regimul on-line adoptat de majoritatea facultăților din cadrul UBB, care a determinat ca mare parte din studenți, potențiali voluntari, să rămână la domiciliu de reședință și precum și procentul mare de contracte înregistrate din anii anteriori care s-au încheiat în anul 2021. Cu toate acestea suntem optimiști, deoarece la finalul anului 2021, s-a început o campanie de promovare în online și pe rețelele de socializare cu scopul de a atrage un număr mai mare de studenți/elevi/Alumni și coordonatori în program, prin diferite postări informative și testimoniale. În plus, s-a realizat regia a două clipuri de promovare care urmează să fie realizate în anul 2022.

În ceea ce privesc adeverințele de voluntariat, o componentă importantă care justifică implicarea voluntarilor și care conferă experiență de muncă în domeniul de activitate, în anul 2021 au fost eliberate un număr de 618 adeverințe, cel mai mare număr de la lansarea programului de voluntariat la UBB. Majoritatea voluntarilor UBB, conform rapoartelor înaintate de către coodonatorii de voluntari, au obținut pentru activitatea realizată de-a lungul perioadei contractuale calificativul „foarte bine” sau „excelent”.

Printre facultățile/structurile UBB care au găzduit voluntari amintim: Institutul de Istorie Ecleziastică „Nicolae Bocșan”, Centrul de Carieră, Orientare Profesională și Alumni, Institutul Internațional pentru Studii Avandate în Psihoterapie și Sănătate Mintală, Biroul pentru Studenți cu Dizabilități, Muzeul de Zoologie UBB, Consiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai, Centrul Cultural Japonez, Centrul de studii africane, Grădina Botanică „Alexandru Borza”, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației – Departamentul de pregătire didactică aplicată, Facultatea de Istorie și Filosofie, Facultatea de Biologie și Geologie.

La finele anului 2021 s-a început procesul de digitalizare a documentelor Biroului pentru Voluntariat, pentru a crește promptitudinea în transmiterea acestora către solicitanți și dacă situația epidemiologică o va impune, să permită munca de acasă.

Tot în 2021 s-a modificat Regulamentul programului de voluntariat „Voluntar la UBB”, conform Hotărârii de Senat nr. 76/14.06.2021. Prin modificările efectuate s-a dorit simplificarea procesul de alăturare în cadrul programului „Voluntar la UBB” al voluntarilor și al coordonatorilor prin reducerea numărului de exemplare ale contractului de voluntariat. Totodată, modificările regulamentului facilitează implicarea voluntarilor în activități extracurriculare în cadrul Universității prin micșorarea numărului minim de ore de voluntariat pe lună, de la minim 20 de ore la minim 10 ore. Astfel, voluntariat la UBB a devenit alternativă mai atractivă și mai încurajatoare pentru petrecerea timpului liber în timpul studenției.

În prezent, Biroul pentru Voluntariat funcționează conform prevederilor din Regulamentul programului de voluntariat „Voluntar la UBB” cu completările și modificările din 14.06.2021 și a Legii voluntariatului nr. 78 din 2014.

Pentru mare parte din voluntari, activitățile de voluntariat din cadrul Universității au însemnat, de fapt, dezvoltarea unor aptitudini și calități precum: corectitudine, receptivitate, orientare către nou, flexibilitate, creativitate, aptitudini analitice, aplicate și de comunicare, echilibru0 emoțional, constanță în atitudini și manifestări, abilități de muncă în echipă, competențe de comunicare sau de cunoaștere a unor domenii conexe, abilități și competențe de muncă în echipă, seriozitate și punctualitate, de gestionare a timpului și de implementare a activităților de tip team building.